Stworzenie mazurka nie jest prostym zadaniem, lecz istnieli tacy kompozytorzy, dla których nie było to żadnym problemem. Oczywiście do takich właśnie osób można zaliczyć bez większych obaw Fryderyka Chopina, który doskonale się na tym znał, ale sam zapoczątkował nową wersję tworzenia mazurków. Wiadomo, że opierał się w nich głównie na muzyce ludowej, która bardzo go interesowała, i nadawała jego kompozycjom sens, dlatego też właśnie jej się podporządkował w swoich mazurkach. Z całą stanowczością można stwierdzić, że jego mazurki były na tyle dobre, że podobały się słuchaczom, dlatego też stworzył ich aż kilkadziesiąt i każdy z nich był po prostu doskonały. Koledzy po fachu bardzo cenili sobie twórczość Chopina, próbowali go naśladować, lecz praktycznie żadnemu z nich się to nie udało, nie było to przecież prostym zadaniem, Chopin był mistrzem samym w sobie. Mazurki Chopina były bardzo refleksyjne, a także emocjonalne, a więc żeby dobrze je zrozumieć słuchacz musiał wiedzieć coś na ich temat, bo inaczej znajdował się w zupełnie innym świecie, o którym nie miał pojęcia. Chopin wyprzedził epokę swoimi mazurkami, bo wielu ludzi ich nie rozumiało, ale za to prawdziwi eksperci bardzo je sobie cenili i mieli rację, bo naprawdę były one znakomite.

Różnorodność gatunkowa twórczości

Każdy z nas wie o tym, że stworzenie mazurka nie jest prostą sprawą, zwłaszcza wtedy, gdy opiera się w swoich przekonaniach na muzyce ludowej, wtedy jest to po prostu niemożliwe. Chopin w swoim słowniku nie znał takiego słowa, dzięki czemu swojej karierze skomponował 57 mazurków, szczególnie wyraziste i dobre były te, które powstały po rozstaniu z jego ukochaną, na krótko przed śmiercią kompozytora. Ludzie zachwycają się nimi do dnia dzisiejszego, ale trudno się im dziwić, skoro takie mazurki wywołują w nas niespotykane nigdy dotąd emocje. Wiadomo, że takie mazurki są prawdziwą perełką w twórczości Chopina i starsze osoby bardzo chętnie ich słuchają na przykład wieczorami, bo jest do czego powracać, Chopin był prawdziwym mistrzem w tworzeniu mazurków.

1 thought on “Tworzenie mazurków

  1. Pamiętam jak w szkole na lekcjach wf-u uczyliśmy się tańczyć mazurka. Było ciężko na początku, ale jak każdy już załapał i zatańczyliśmy podczas występu to po występie otrzymaliśmy gromkie brawa.

Comments are closed.